Uncategorised

Reshat Badallaj: Kush çka tha 41 vite më parë për Pranverën Shqiptare’81

ÇKA THANE 41 VJET MË PARË PËR DEMONSTRATAT E Vitit 1981: Fadil Hoxha, Xhavit Nimani, Mahmut Bakalli, Azem Vllasi, Enver Hoxha?

*Cili ishte qëndrimi i Shtetit Shqiptar për këto demonstrata ?

Çka tha Enver Hoxha per Sinan Hasanin?

*Kush ishte spiuni i UDB-es serboçetnike, te gjitha me fakte, sepse nuk guxon te shkruhet pa argumente 

Tashme dihet boterisht se Demonstratat gjithepopullore dhe Revulucionare te vitit 1981, bene kthese te madhe historike. Qe nga ajo dite, pikerishte me 11 mars te ketij viti, kurre nuk pushoi populli liridashes shqiptar per liri nga qizmet e pushtuesit serbiane dhe langojve çetniko-titist. Shih per kete, tradhtaret e kombit nuk lane gur e dru bashke per te levizur kunder atdhetareve, qe kishin nisur vallen e lirise, pra zagaret serbiane degjonin edhe frymarrjen. Çuditerisht, tridhjete vite me vone, nje klysh, nje bir shkine, doli kunder Demonstratave te vitit 1981, qe bera nje shkrim, lidhur me kete Demonstrate. Doren ne zemer, doli “burre” dhe haptazi tregoi se ishte i nje familjeje te zagareve serbiane. Aferim!

Ne, po ia japim pike per pike…*

Fadil HOXHA 15 mars 1916 – 22 prill 2001

Fjala e FADIL HOXHES para aktivit politik te Prishtines, me 3 prill 1981, me titull: DEMONSTRAT QENE TE ORIENTUARA NE RADHE TE PARE KUNDER POPULLIT SHQIPTAR

Shoqe dhe shoke, deshiroje te them menjehere ne menyre te qarte, se ngjarjet jane veper e kurdisur mjeshtrisht me karakter armiqesor. Kjo eshte veper e kontrarevulucionit, e armiqeve te hapet te Jugosllavise socialiste.Elementet armiqesore po tentojne me parulla te rrejshme dhe demagogjike, ne esence me kerkesa nacionaliste dhe shoveniste te mashtrojne dhe te cojne ne rruge te gabueshme nje numer te rinjve.Per ne nuk eshte i panjohur fakti se armiqte tane me parullen “KOSOVA REPUBLIKE”perhere manipulojne kur tentojne te sulmojne sistemin tone nga arsenali armiqesor.Kjo nuk eshte ndeshje e pare qe luftojme kunder tyre. ATA JANE ARMIQTE E NJOHUR, ata kane qene nder armiqte kryesor te LNC-es dhe te revulucionit. Ata pak tradhtare te mjerueshem me parulla demagogjike dhe armiqesore, keta elemente armiqesore fare te paturpshem denohen nga gjithe popujt.

Ne po te njejtin diskutim Fadil Hoxha, pati deklaruar edhe fjalet: ”pleh i Kosoves” dhe “bira e minit 300 grosh”!

Deklarate e XHAVIT NIMANIT kryetar i kryesise se KSAK me titull: KUNDER VEPRIMTARISE ARMIQESORE DO TI NDERMARRIM TE GJITHA MASAT

Armiku tentoi qe per qellimet e veta armiqesore ta mashtroje rinine studentore e shkollore si dhe punetoret. Kombet e kombesite te Kosoves duke hetuar prapavijne armiqesore te demonstratave ata i denuan ashper forcat armiqesore te cilet nuk arriten t´i dobsojne,unitetin, vellazerim-bashkimin. Ne demonstratat me karakter armiqesor nga pozita e nacionalizmit shqiptar me 11 e 26 mars, me 1 prill dhe sot,jane te koncentruara per veprimtari armiqesore,forcat armiqesore perdoren metoda te ndyera,ne kete menyre armiku nuk pati sukses, sepse Jugosllavia i denon ashper duke hetuar prapavijen armiqesore.

 

Mahmut Bakalli 19 janar 1936-14 prill 2006

MAHMUT BAKALLI ne Mbledhjen e Komitetit Krahinor te LK te Kosoves, me 7 prill 1981: PARULLA “KOSOVA REPUBLIKE”-NE ESENCE FSHEH NE VETVETE ASPIRATAT IRREDENTISTE DHE ARMIQESORE. Qe disa dite jemi ballafaquar ne krahinen tone me nje situate tejet te nderlikuar dhe te veshtire politike e te sigurise qe u krijua me veprim te armikut te brerndshem e u nxit e u kordinua nga armiku i jashtem. Ne esence ne i njohim forcat reakcionare te cilat i organizojne keto demonstrata. U paraqiten me vendalizem,kercnime, presione. Me parullat demagogjike nacionaliste ata ne te vertete ne vend te barazise nacionale dhe vellazerim-bashkimit imponuan urrejtje ndaj popujve te tjere.Me te njejtin qellim,irredentist nacionalist e armiqesor ata theksuan edhe parullen “DUAM REPUBLIKE”! Pasojat me te renda te ketyre demonstratave armiqesore dhe veprimtarise se armikut nga pozita e nacionalizmit e seperatizmit shqiptare reflektohen ne marrdhanjet ndernacionale ne Kosove. Ato tani kane krijuar nje ndenje te ftohjes si ne krahinen tone ashtu edhe ne mardhenjet NE REPUBLIKEN E SERBISE DHE NE JUGOSLLAVI.

Dy vellezer te nje gjaku: Azem Vllasi e Sllobodan Millosheviqi

 

Nga fjala e AZEM VLLASIT: A netare i Kryesise se LSPP-es se Kosoves te mbajtur me 13 prill 1981, me titull: ESKALACIONI I VEPRIMTARISE KUNDERREVULUCIONARE

Organizatoret dhe nxitesit e veprimtarise armiqesore dhe kesaj here nxoren ne shesh shume teza dhe parolla nga arsenali dogmatik inforbyrist, irredentist, antijugosllav te hedhin faren e urrejtjes ne radhet e kombeve dhe kombesive tona. Organizatoret dhe nxitesit e trazirave perdornin metodat e dhunes, sulmit dhe orragances. Artikulli i botuar ne gazeten “ZERI I POPULLIT” eshte me plote informata te rreme…

 

KY ESHTE ARTIKULLI I “ZERIT TE POPULLIT” I DATES 17 MAJ 1981, ME TITULL: KERKESA PER STATUSIN  E REPUBLIKES SE KOSOVES ESHTE E DREJTE (Enver Hoxha)

“Njeri pas tjetrit,shtabet politike te Jugosllavise,qe nga instancat me te uleta e deri ne ato me te larta, qe nga krahinat,republikat e deri ne federate,qe nga organizatat baze e deri ne Komitetin Qendror te LKJ-es, u mblodhen per te diskutuar per ngjarjet ne Kosove. Kudo mallkime per popullin e rinine kosovare,kudo kercnime sharje dhe fyerje! Shovenizmi serbomadh dhe antishqiptar po mbulon Jugosllavine. Udheheqesit jugosllave.jane vene ne nje gare oratorie se kush eshte me i zoti, te mbuloje shkaqet e verteta te demonstratave e revoltave te popullesise shqiptare ne Kosove, te fsheh masakrat cnjerzore dhe barbarizmat e ushtareve serbe, te denigroje shqiptaret e Kosoves. Te gjithe nxitojne se kush me pare te propozoje masat me dragoniane, se kush te parashtroje masat me shtypese e me antihumane ndaj tyre. Por sot, ne kete artikull, nuk kemi ndermende te kthemi te shpjegimi i ngjarjeve tragjike te Kosoves, te tregojme se ku e kane burimin e kush i shkaktoi ato.  Pikepamjet dhe qendrimin tone per kete ceshtje e kemi shprehur ne artikujt qe kemi shkruar me 8 dhe 23 prill. Atyre, s´kemi c´u te heqim dhe cka t´u shtojme. Ato qe kishim per t´i thene i thame hapur,drejt, me sinqeritet e me ndenje te larte pergjegjesie. Menduam se ne udheheqjen jugosllave mbas tronditjeve dhe hutimeve te para, do te fitonte,arsyeja,gjakftoftesia, gjykimi realist e objektiv i shkaqeve qe cuan ne tragjedine e re te Kosoves,se interesat, miqesia dhe uniteti i kombeve dhe kombesive qe e perbejne ate, do te qendronin mbi paragjikimet e vjetra e te reja nacionaliste. Kjo nuk ndodhi. Perkundrazi, te gjitha organizmat e organet qeveritare te Lidhjes Komuniste, i perfshiu nje vale e eger shovenizmi, jo vetem kunder shqiptareve te Kosoves,por edhe kunder Partise se Punes se Punes Popullore Socialiste te Shqiperise, kunder vijes dhe politikes se tyre te drejte ndaj Jugosllavise. Shqiperine, e akuzojne aq me shume, e as me pak “se ka nderhyre ne punet e brendshem te Jugosllavise”. Paskemi nderhyre,pse denuam publikisht masakrat qe u bene ne Kosove, pse thame te verteten se atje jane vrare,plagosur e arrestuar me mijera njerez! UDHEHEQESIT JUGOSLLAVE MOS PRISNIN qe do t´i dergojme pershendetje per keto krime e barbarizma? Paskemi nderhyre,pse thame ne artikujt tane se kosovaret kane te drejte statusin e republikes…

Udheheqesit jugosllave, keto dite, kane folur shume per kete ceshtje, por asnjeri nuk ka shpjeguar pse KOSOVA NUK MUND TE JETE REPUBLIKE… Popullin shqiptar nuk e POLLI AS ROMA E CESAREVE, AS SLLAVET E STEFAN DUSHANIT AS SULLTANET E OSMANEVE DHE AS ITALIA FASHISTE E MUSOLINIT. Populli shqiptare ka historin e tij shume shekullore,plote me luftera per liri, per ekzistenece. Populli shqiptar luftoi dhe rrojti me shekuj. Ai qendroi nje etni kompakte,pavarsisht se e percane dhe e coptuan. Kush e mohon kete realitet, jo vetem qe shkakton te qeshura, por tregon edhe ndenjat e tij te egra shoveniste……………….

ÇKA THA ENVER HOXHA PER SINAN HASANIN DHE ÇKA SINAN HASANI PER ENVER HOXHEN…?

“Tash na del nje qen serb me emrin SINAN HASANI, qe arrin deri atje, sa te thote se jane jugosllavet, qe formuan Partine tone, qe organizuan luften nacionalclirimtare shqiptare dhe i dhane cdo gje Shqiperise. Por le te lehe, se per ate pune paguhet…