Botë

Kryetari i Francës, Makroni, largohet nga Moska pa marrëveshje me Kryetarin rus, Putinin

Kryetari i Francës, Emmanuel Makroni dhe ai i Rusisë, Vladimir Putini, nuk kanë arritur marrëveshje edhe pas diskutimeve maratonë të një dite më parë, që kishin si qëllim shmangien e sulmit rus në Ukrainë.

Pas pesë orë negociatash, Makroni paralajmëroi se të dyja palët duhet të punojnë shpejt për të shmangur rrezikun e një përshkallëzimi.

“Për momentin tensioni po rritet dhe rreziku i destabilizimit po rritet”, tha Makroni. “As Rusia, as evropianët nuk duan kaos apo destabilitet, kur kombet tashmë kanë vuajtur nga epidemia e [koronavirusit]. Pra, ne duhet të biem dakord për masa konkrete”, shtoi më tej kreu i shtetit francez.

Makroni do të udhëtojë në Kiev të martën, ku do të zhvillojë bisedime me Kryetarin Volodimir Zelenskin. Ai tha se planifikon të informojë Putinin mbi rezultatet e diskutimeve në një telefonatë.
Nuk është e qartë se si diplomacia e Macron-it mund të kënaqë kërkesat e Rusisë që anëtarësimi i Ukrainës në NATO të përjashtohet, ndërsa pohon se politika e dyerve të hapura të aleancës është “ekzistente për Evropën”, siç tha ai në fjalën e hapjes.
Pa hyrë në detaje, Putin tha se ishte e mundur të shqyrtoheshin “një numër propozimesh dhe idesh [të Macronit] … në mënyrë që të hidhet një themel për hapat tanë të mëtejshëm”.

Por ai gjithashtu kritikoi politikën e dyerve të hapura të NATO-s, duke thënë se kjo vetëm i sjell përfitime Shteteve të Bashkuara. Ai gjithashtu dukej se kishte nevojë për Zelenskiy të Ukrainës duke thënë se Rusia ishte e gatshme t’i ofronte azil politik rivalit të tij Petro Poroshenko, i cili është akuzuar për tradhti për përfshirjen e tij të dyshuar në financimin e separatistëve të mbështetur nga Moska .

“Unë besoj se [Poroshenko] ka bërë shumë gabime,” tha Putin. “E megjithatë unë besoj se ndjekja e tij për tradhti është e tepruar nga udhëheqja aktuale. Ne jemi të gatshëm t’u japim azil njerëzve të tillë si Poroshenko në Rusi”.

Takimi i Macron me Putinin ishte pjesë e një dite të furishme diplomacie nën hijen e një lufte të re të mundshme në Evropë. Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz, po takonte Joe Biden në Shtëpinë e Bardhë dhe ministrja e jashtme e vendit, Annalena Baerbock, ishte në Kiev, duke siguruar mbështetjen e qeverisë ukrainase.

Ndërkohë, SHBA-ja dhe BE-ja zhvilluan bisedime në Uashington se si të mbanin furnizimet me energji në Evropë nëse Rusia mbyllte rrjedhën e gazit natyror.
Pas takimit të tyre në Shtëpinë e Bardhë, Biden dhe Scholz paraqitën një front të bashkuar në kërcënimin e sanksioneve në rast të një sulmi rus. Por ndërsa Biden ishte i bindur se gazsjellësi Nord Stream 2 nga Rusia në Gjermani do të mbyllej, Scholz nuk do të ishte aq specifik.
“Nëse Rusia pushton, kjo do të thotë se tanket ose trupat do të kalojnë përsëri kufirin e Ukrainës, atëherë nuk do të ketë më një Nord Stream 2. Ne do t’i japim fund”, tha Biden.

Scholz tha se SHBA dhe Gjermania do të ishin “absolutisht të bashkuara” për sanksionet, ai nuk do të zotohej se Nord Stream 2 do të mbyllej, duke këmbëngulur për disa paqartësi.

“Është pjesë e procesit që ne të mos shprehim gjithçka në publik, sepse Rusia mund të kuptojë se mund të ketë edhe më shumë”, tha kancelarja gjermane.

I pyetur për gjasat që Putini të urdhërojë një pushtim, Biden u përgjigj: “Unë e di që ai është në një pozicion tani që të jetë në gjendje të pushtojë, pothuajse duke supozuar se toka është e ngrirë mbi Kiev. Ai ka aftësinë për ta bërë këtë. Çfarë do të bëjë ai nuk e di.”
Presidenti tha se do të ishte një “gabim gjigant” për Putinin të sulmonte, por ai këshilloi civilët amerikanë të largoheshin nga Ukraina, duke thënë: “Unë nuk dua që ata të kapen në zjarr”.