Botë

SHBA – Fatura më të larta për energjinë në mes të krizës globale

UISKONSIN, 15 tetor /ATSH/ – Banorët e Wisconsinit mund të paguajnë qindra dollarë më shumë për të ngrohur shtëpitë e tyre këtë dimër për shkak të një krize globale të energjisë që ka rritur çmimet e gazit natyror në nivelin më të lartë të një dekade, sipas Chris Hubbuch për madison.com.

Administrata Federale e Informacionit të Energjisë parashikoi dje fatura shumë më të larta të ngrohjes për të gjitha familjet amerikane, pavarësisht nga moti.

Pjesa qendrore e SHBA pritet të goditet më rëndë, me familje që mund të shpenzojnë deri në 69% më shumë.

”We Energies”, kompania më e madhe shtetërore, thotë se familjet me të ardhura mesatare mund të paguajë 25 dollarë shtesë në muaj për gazin këtë dimër.

Kompania tjetër ”Wisconsin Public Service Corporation”, e cila shërbehet nga një gazsjellës tjetër, paralajmëroi një rritje mujore prej 40 dollarësh për klientët në rajonin më të ftohtë verilindor.

”Xcel Energy” thotë se klientët e saj në Uiskonsinin Veriperëndimor mund të paguajnë 45 deri në 65 dollarë më shumë në muaj midis nëntorit dhe marsit, që përfshin kostot shtesë që rezultojnë nga stuhia dimërore ”Uri”.

”Madison Gas and Electric” thotë se klientët e saj ka të ngjarë të kenë kosto shtesë prej 25 deri në 30 dollarë në muaj.

”Alliant Energy” nuk i ka llogaritur ndikimet e faturës, megjithëse të dy kompanitë rekomandojnë masa për të kursyer kosto të tilla si ulja e termostatit, ndryshimi i filtrave të furrës dhe mbyllja e hapjeve të dritareve dhe dyerve.

Tom Content, drejtor ekzekutiv i Bordit të Ndihmave të Qytetarëve, thotë se rritja e çmimeve vjen mbi rritjen e faturave të lidhura me stuhinë dimërore ”Uri”, që ngriu puset dhe tubacionet përgjatë Teksasit dhe Oklahomës shkurtin e kaluar dhe bëri që çmimet të rriteshin gati 10 000%.

Tani për tani, kostot e shtuara do të ndikojnë në faturat e gazit, por konsumatorët gjithashtu mund të kenë një ndikim në faturat e tyre të energjisë elektrike duke filluar nga fillimi i vitit të ardhshëm pasi rregullatorët rregullojnë normat për të llogaritur kostot më të larta të karburantit.

Për më tepër, Administrata Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike parashikon që ky dimër do të jetë më i ftohtë se mesatarja, gjë që mund të rrisë kostot edhe më shumë.

Arsyeja e rritjes së çmimeve është një rritje e kërkesës në mbarë botën. Çmimet janë dyfishuar që nga fillimi i vitit./ a.jor.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.