“Tani që ne shohim se pushtimi po fillon dhe Rusia e ka bërë të qartë refuzimin e saj të plotë të diplomacisë, nuk ka kuptim të vazhdohet me atë takim në këtë moment,” tha Blinken. “Unë u konsultova me aleatët dhe partnerët tanë — të gjithë pajtohen.”

Njoftimi i Blinken vjen një ditë pasi presidenti rus Vladimir Putin njohu dy rajone separatiste në Ukrainë si të pavarura dhe njoftoi se do të vendoste forca “paqeruajtëse” atje.

Presidenti i SHBA Joe Biden dhe zyrtarë të lartë amerikanë thanë të martën se lëvizjet e Putinit shënuan fillimin e një pushtimi të ri rus të Ukrainës dhe Biden njoftoi sanksionet e para si përgjigje.

 

Blinken tha se i dërgoi një letër Lavrovit të martën për ta informuar atë për vendimin.

Ai tha se SHBA mbetet e përkushtuar ndaj diplomacisë “nëse Rusia është e përgatitur të ndërmarrë hapa të dukshëm për t’i ofruar komunitetit ndërkombëtar çdo shkallë besimi, është serioze për uljen e tensionit dhe gjetjen e një zgjidhjeje diplomatike”.

Tani takimi i tyre është ndërprerë, një anulim që sinjalizon se administrata Biden nuk beson më se Rusia është serioze për të ndjekur diplomacinë. Ministri i Jashtëm francez Jean-Yves Le Drian gjithashtu njoftoi se takimi i tij me Lavrovin që ishte planifikuar për të premten nuk do të ndodhte më.

Blinken foli në Departamentin e Shtetit së bashku me ministrin e Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba, i cili gjithashtu u takua me Biden dhe Sekretarin e Mbrojtjes Lloyd Austin në Uashington të martën.