“Sondazhet janë shumë të mira. Dhe dua të them sinqerisht se jam shumë i prekur që shumë më besojnë mua këtë zyrë të kancelares gjermane”, tha Scholz para një turmë që duartrokiste dhe brohoriste me zë të lartë në sheshin e tregut në Karlsruhe, Gjermania jugore, të hënën.

Optimizmi i tij shtohet nga një sondazh i botuar të Dielën, i cili e vendos Partinë e tij të qendrës së majtë Socialdemokrate (SPD) në 22 përqind, qafë dhe qafë me aleancën konservatore të Merkelit të Demokratëve Kristianë (CDU) dhe Unionit Kristian Social (CSU). Ishte një moment shqetësues për konservatorët, të cilët kanë rënë në votime ndërsa SPD po fiton terren, raporton ‘politico’.

“CDU dhe CSU duhet të pushojnë në opozitë. Ata e qeverisën këtë vend mjaft kohë”, i tha Scholz auditorit në një fjalim që u përqëndrua shumë në interesat thelbësore socialdemokrate siç është pabarazia. Ai gjithashtu iu drejtua krizës klimatike – dhe akuzoi partitë konservatore se kishin bërë shumë pak, shumë ngadalë.

Rritja e papritur e SPD-së në popullaritet vjen pas muajsh që kishte mbetur në vetëm 15 deri në 17 pikë përqindje në sondazhe, prapa CDU/CSU të kandidatit kryesor të qendrës së djathtë Armin Laschet dhe të Gjelbrit me kandidaten e tyre Annalena Baerbock, fillimisht të planifikuara si vetëm dy kandidatë të vërtetë për të pasuar Merkelin, e cila nuk po kandidon për rizgjedhje pas 16 vitesh në detyrë. Por në sondazhin e së Dielës, Të Gjelbrit dolën të tretët me 17 përqind, dhe Laschet ka vuajtur nga një seri sfidash të fushatës.

Scholz ka këmbëngulur prej kohësh që kur fushata të hyjë në një moment kritik para zgjedhjeve të 26 shtatorit, votuesit do të kuptojnë se ai, zëvendës-kancelari dhe ministri i financave, është kandidati më me përvojë dhe më i përshtatshmi për të udhëhequr Gjermaninë. SPD ka përqendruar në thelb të gjithë fushatën e saj zgjedhore tek ai dhe shkon me parullën “Scholz packt das an”, që do të thotë “Scholz do ta trajtojë atë”.

Për fat të mirë për Scholz, Baerbock dhe Laschet kanë bërë çmos për të mbështetur argumentin e tij, duke u penguar në një seri gabimesh. Më ashpër, Laschet u kap në kamera duke qeshur ndërsa presidenti i vendit u përpoq të ngushëllojë viktimat e përmbytjeve katastrofike të korrikut. Më gjerësisht, fushata e Laschet është përshkruar si më shumë të kujtonte një parodi sesa një aplikim serioz për kancelarinë.

Për më tepër, kriza në Afganistan e ka bërë politikën e jashtme një temë jashtëzakonisht të spikatur në fushatë – dhe vetëm 16 përqind e gjermanëve mendojnë se Laschet ose Baerbock kanë kompetencë në atë fushë, në krahasim me të paktën 39 përqind për Scholz, sipas një sondazhi të Spiegel nga e fundit javë.

“Unë nuk flas për gabimet e pretendentëve të mi politikë,” tha Scholz të hënën, edhe pse theksoi se “përvoja” ishte e rëndësishme në përballimin e sfidave të ardhshme të Gjermanisë.

Zhvendosja në të majtë – por sa larg?

Në përpjekjen e tij për të bindur votuesit se duhet t’i besojnë atij marrjen e kancelarisë nga Merkel, Scholz madje kopjoi shenjën e saj të famshme të dorës, rombin e Merkelit, gjatë një fotosesioni të një reviste javën e kaluar.

Megjithatë kundërshtarët e tij thonë se Scholz po mashtron votuesit, duke argumentuar se ai nuk do të vazhdonte kursin e Merkel, por do të kalonte në të majtë, dhe potencialisht edhe në të majtën e fortë.

Meqenëse gjermanët nuk zgjedhin kancelarin e tyre drejtpërdrejt, por votojnë për vendet e partive në Bundestag, partitë politike duhet të hyjnë në bisedimet e koalicionit për të arritur një shumicë në parlament që më pas mund të zgjedhë kancelarin e ardhshëm. Siç qëndrojnë sondazhet aktualisht, Scholz ka dy mundësi kryesore nëse dëshiron të shmangë një koalicion me CDU: Ndërtimin e një “koalicioni në qendër të vëmendjes” me të Gjelbrit dhe FDP pro-biznesit (një detyrë e vështirë duke pasur parasysh dallimet ideologjike midis të Gjelbërve dhe FDP), ose një koalicion “kuq-kuq-jeshil” me të Gjelbrit dhe partinë e Majtë.

Në një përpjekje për të ndaluar rrëshqitjen e tij të votimit, Laschet i është drejtuar një strategjie të frikës nga projekti, duke paralajmëruar votuesit konservatorë se Scholz mund të krijojë një koalicion të prirur nga e majta që përfshin të majtën ekstreme. Kjo do të ishte “helm për ekonominë tonë” dhe “e rrezikshme për sigurinë tonë të brendshme”, tha ai për BILD Live të Dielën në mbrëmje.

Çuditërisht, Scholz refuzoi të Dielën të përjashtonte një opsion të tillë.

“Unë mendoj se ka të bëjë me votuesit që japin një mandat,” tha ai për BILD Live. “Atëherë ne mund të shohim se çfarë do të ndodhë.”

Të hënën në Karlsruhe, Scholz përsëri doli duke ofruar një qëndrim të qartë mbi opsionet e tij të koalicionit. Në vend të kësaj, ai thjesht shprehu shpresën se SPD do të fitojë më shumë mbështetje – një rezultat që do t’i lejojë atij të shmangë lëshimet dramatike në bisedimet e koalicionit.

Tubimi i së hënës mbrëma ndihmoi Scholz të fitonte të paktën një mbështetës të ri. Corinna Faisst-Scholz, një psikoterapiste nga Karlsruhe, tha se performanca publike e Scholz e kishte bindur atë të votonte për SPD në vend të të Gjelbërve.

“Ai ishte edhe më i mirë se në TV,” tha ajo. “Ai më duket kandidati më me përvojë.” (Ballkan Web)