Kulturë\Letërsi

Ylli Meçe: Çdo popull gabimin e paguan me dhimbje (opinion në vargje)

Ç’DO POPULL E PAGUAN… ME DHIMBJE KUR GABON !

( opinion në varg )

———

Kam dash shumë herët për ty Enver,të shkruaja një poemë

As sot, s’di pse kthehesha mbas,duke e lenë, për një herë tjetër….

Mendoja, se isha krejt i pa aftë, fundja, kish më të fortë në penë

Ata, që gdhendënin si Da Vinçi, madhështinë tënde, në bojë e letër.

—-

Të më falësh Enver, për ty, nuk shkruajta as me më të thjeshtat fjalë

Jam tjetër soj e si lab, ne këngët i thurim për ata, që më, nuk i kemi

Epoka, paska vërtet njerz, që ajo një herë i lind, madje tepër rrallë.

E kur bëjnë histori.. – “nuk i bën më nëna” në gjuhën tonë e themi.

—–

Por unë sot, nuk i kuptoj ata që për ty, gurmazin e bënë plot kallo

Ata, që më ngrinin vërtik në këmbë me brohorimat – ” Parti-Enver” !

Tashmë, ata trokasin gotat me shampanjë e përdridhen si në ballo

Bile më keq ! Me hundë, shijojnë bythët e Evropës.. që qelbin erë !

——

Po, po..janë ata, që dikur unë me shokë, i shihnim nëpër albume

E…kush mund ta mendonte, se këta ishin servilët e ” shtetit proletar”?!..

Ata, që për marksizmin mbanin konferenca, ngjitur sipër në podiume

Ata, që më drejtoheshin mua :- Po ti aty, pse s’mban shënime, mor djalë ?

——

Tradhëtinë, gjithë jetën tënde e di që me shokë e luftuat pa mëshirë

Madje dhe kur ajo maskohej mbas shqipes, në flamur e qëndisur

“Baballarët e Kombit”, nën çizmen pushtuese çirreshin, se “ishin të lirë”

“Shqipëri etnike” projektuar në Romë e Berlin, prej dy njerzve të krisur

—-

Ka sot nga ata, që kudo ku ti kaloje, të hidhnin lule e buqeta plot

Madje dhe letra dërgonin, kur shkelej apo rrezikohej vija e Partisë

Tashmë, ata”disidenta”, që në ditën e zisë për ty, derdhën rrëke me lot

Sot betohen, se paskëshin qënë me kohë,..apolegjët e demokracisë !

—–

Ehhh.. Enver ! Nga ta dije Ti, se prej asaj partie që ne deshëm aq shumë !

Do të lindnin ballistë, e jo si ata të hershmit të Mit’hat “Lumo” beut…

Të parët ikën me gjermanin, dihet, se punë e tyre vajti e shkoi për lumë

Të dytët, u shtuan, sa dhe të vjetrit bënë habinë e u ngritën prej dheut .

——

Me ty, “sa keq” paskëshim qenë në Evropë, me “më të egrën diktaturë”

Se nuk na le të bënim si të donim e ” të lirë” të bridhnim, nëpër kabare

“Demokracinë”, për gjysëm shekulli, si nuk arrite ta kuptoje mor burrë ?!..

Ja a e shikon?! Tani ku nuk gjendemi, gjysma e jonë… ngelur pa Atdhe!

——–

Sa ishe gjallë, më thuaj : Shqipen, kush mundi që ta nxirrte në pazar ?

Apo, të guxonte dorën e tradhëtisë ndaj saj, ta ngrinte edhe sadopak ?

Sot, Shqipëria me “Ballistët modernë”, ama më të shumtët, janë zuzarë

Në bixhoz, me fatet e saj tallen, ngrejnë dolli me gota qelqi, a bardhak.

—–

A e di se kur ike ti, në krye na erdhi ai..që burrë nuk ish, madje as grua

Me zërin e hollë prej vejushe : Perpara !-tha -në rrugën e vazhdimësisë !

Unë mendoj Enver, se tradhëtar i lindur ish,Ti ç’mendim ke, a s’ma thua ?

Apo mendon, se hileqar më i madh se ai,nuk gjendej në historinë Partisë ?

——

Ti, mbase nuk e di, se ne na vodhën keq, na vranë bijtë e i sakatuan

Teksa martirja Kosovë, për liri e flamur ndizej e tëra, flakë e zjarr

Agallarët shisnin armë, e me naftën e luftës, nga larg ngrohnin duart

Teksa Grek-ideja, për “Vorio epirin” ngritën flamurin helen në Himarë.

——-

Tashmë, kanë kaluar kaq e kaq vite e na thanë se” ish koha për ndryshim”

Shkallmuan me themel, vorreza heronjsh e si të çmendur, prishën lapidarë

Nuk e kisha parë kurrë, aq keq e me lot në sy, të qante me ulërimë Atdheu im

E teksa rivarrosnin të rënët, ngritën tradhëtinë në bulevardin “Zogu i parë”

——-

Enver ! Unë mendoj se “Doktor vdekjen”, ju nuk arritët ta njihnit kurrë

Ishte ai, që si krimb neveritshëm zvarritej nëpër bllok, të afrohej te të tutë

Gëzonte orëziu e me epruvetë në dorë mblidhte jashtështëqitje e shurrë

Po ke parë Ti që ky shekull e pagëzoi Sali Baba me dyzetë hajdutë”?!

——

Nëse do të t’i thosha të gjitha, besoj se dhe varri do tundej e tronditej
                                                                                                                              E kam fjalën për Partinë e Punës, që dikur e kishim patur komuniste

Për habi pas vdekjes tënde u shkri si kripa në ujë… ngaqë filloi të venitej
E si zakon i zuskave, brekët e tradhëtisë i’a dorëzoi… “Partisë socialiste”

—–

Po ju them diçka që mbase ju me të vërtetë dhe mund, të mos e besoni

Por të betohem, që dhe vet Hamzai bashkë me Zogun …e Esat Pashanë

Do na thoshnin: – Po paskena kenë me na thurr tanë himne e t’na knoni

Pasha zotin he burra” ! Shqipes krejt u paskan mungu cuba t’tillë tan’ famë !

—-

Thuhet se ti na kishe patur “diktaturë” dhe brenda vet, Kuvendit Popullor

Nga ku, askush nuk guxonte të ish i lirë në gomarllëqe e marrëzitë të tia

Ama..sot, parlamentin e bashkitë i kemi përplotë me kusarë e desh përçorë

Në kopenë e deputetve ka rënë jo “plasja”, por dhe vet, “pazar-kurvëria”!

—–

Sa ishe ti, kokën e Shqipes në flamur e ngrite aq lart si kurrë ndonjëherë

Dhe sa të kishim në këmbë, me yll në ballë e nisje në fluturim po aq krenare

Shqipe mali ti , bashkë me shqiponjat në stuhitë e fuqishme plot erë

Tashmë, të mjerës shqipe.. tradhëtia pendë e bythë, ia nxorri në pazare!

——-

Se kuptoj, pse nga partizanëve të ndanë e varrin ta shkallmuan me dhunë
Aq.. sa dhe shqipet e shqetësuara, thuhet se fluturonin e të vinin rrotull !
Varrëmihësit me atë çka bënë pa dashje të lartësuan, mbase dhe më shumë

Atje ku të çuan, historia nga komandant..denjësisht, të ri bëri prijs në popull
——

Nëse do të ishe gjallë, apo të paktën, të ngriheshe vetëm për disa ditë

Të ngriheshe vërtetë, por dhe zoti, këtë që s’bën dot dhe..ai, e di mirë

E gjithë qënëria ashtu si gjatë lufte me soj e sorollop do merrnin arratitë

Mbase dhe zvarrë do tërhiqnin hekurat në guroret e fatit pa mëshirë.

——

Enver ! Unë e di se Ti ligështohesh keq,ndaj, deomos që dhe mbase nuk më                                                                                                                                  beson

Fundja mirë të na bëhet ,se vjen një ditë që çdo popull paguan me dhimbje…                                                                                                                              kur gabon !