Botë

Gazeta “The Times” shkruan se lufta për Khersonin ka zbehur planin pushtues të Rusisë

Gazeta “The Times” ka trajtuar gjerësisht sulmet në Kherkson dhe gjendjen aktuale të vendit atje.

“Një togë e improvizuar e Brigadës 192 të Mbrojtjes Territoriale depërtoi nëpër pemët e Parkut Lilac të Khersonit. Të armatosur vetëm me bomba benzine, ata prisnin që trupat ruse të hynin në qytetin e tyre”, shkruan The Times.

Nga ky sulm, i cili përfundoi brenda pak minutash, vdiqën 16 burra. Më shumë se dy javë më vonë, ajo mbetet e vetmja qendër e madhe e popullsisë që ata kanë mundur të pushtojnë. Ushtarakisht, sakrifica në Lilac Park nuk arriti asgjë, por simbolizon sfidën e një qyteti që i tregon çdo ditë forcave ruse pushtimet e mëtejshme do të jenë të kota.

 

 

Por, gazeta “The Times” shkruan se ngjarjet e dy javëve të fundit kanë zbuluar planin e presidentit Putin për kontrollin e Ukrainës.

“Ata pushtuan stacionin televiziv dhe kanalet ruse filluan të shfaqen në të gjithë rajonin,” tha për The Times Yelena Plachynda, një banore e Khersonit. Forcat ruse më pas u përpoqën të instalonin një autoritet rajonal pro-Kremlinit, të ngjashëm me ato në “republikat popullore” të Donetsk dhe Luhansk.

Përsëri përpjekjet e tyre u penguan, por rusët provuan një rrugë tjetër. “Ata sollën në administratën rajonale Kherson pesë tradhtarë, deputetë dhe bashkëpunëtorë pro-rusë, të cilët njoftuan se kishin formuar Komitetin e Shpëtimit për Paqen dhe Rendin,” tha Rodionov.

Por, Komiteti tha se ata ishin në favor të bashkëpunimit me Rusinë. Komiteti i ri ka pasur pak mbështetje lokale.

Banorët e Khersonit dhe fshatrave përreth zhvillojnë çdo ditë protesta kundër pushtimit, duke u përballur me ushtarë të armatosur rëndë. Protestuesit thanë se e dinë se qyteti i tyre po përdoret për propagandë, ndaj me flamurin ukrainas dalin në rrugë për të treguar të vërtetën edhe pse ata e dinë mirë që rezistenca ka një kosto.

Njësitë ruse e shohin popullsinë civile si armik, duke qëlluar mbi çdo automjet që ata e konsiderojnë të dyshimtë. Banorët tregojnë se çdo ditë ka bastisje. Çizmet ruse përplasin dyert e banesave që dyshohet se strehojnë të mbijetuarit ose agjentë të shërbimit të sigurisë shtetërore të Ukrainës, SBU.

Këta luftëtarë të rezistencës kanë ndihmuar forcat ukrainase të shkaktojnë viktima të rënda mbi forcat ruse, duke u dhënë atyre informacione për objektivat.

“Kemi ditë shumë të ngarkuara. Ne po bëjmë gjithçka përveç vrasjes dhe sabotimit,”  tha një luftëtar i rezistencës i cili ishte rrethe 20-vjeç.

“Në qytet ka shtetrrethim nga ora 20:00 dhe patrulla ruse, kështu që ne nuk mund të lëvizim lirshëm. Ne nuk kemi armë, beteja jonë është të qëndrojmë gjallë, të qëndrojmë larg syve.”, ka thënë ai.

Oleh Baturin, një gazetar në Kakhova dhe Serhiy Tsygipa, një aktivist në Nova Kakova, u rrëmbye nga forcat ruse më 12 mars, sipas Institutit për Informacionin Masiv dhe që atëherë ata nuk janë parë më.

Autoritetet lokale legjitime të Khersonit kanë arritur të mbajnë qytetin në këmbë, duke ruajtur energjinë, ngrohjen dhe madje edhe internetin.

Fëmijët qëndrojnë në shtëpi për siguri, por marrin mësime në internet.

Megjithatë, i shkëputur nga pjesa tjetër e vendit, qyteti ka filluar të mbetet pa ushqim.

Raftet e supermarketeve janë bosh dhe njerëzit qëndrojnë me orë të tëra në radhë për të blerë bukë, por gjithashtu edhe rusët janë të uritur.

Banorët e Bemused Kherson kanë filmuar ushtarët duke ndjekur pulat dhe duke plaçkitur dyqanet për shkak të mungesës së ushqimeve më të cilat po përballen. Por nevoja më urgjente e qytetit janë furnizimet mjekësore.

Dhe banorët janë përpjekur të gjejnë zgjidhje duke krijuar grupe të mediave sociale në përpjekje për të ndihmuar njëri-tjetrin për të gjetur atë që u nevojitet.

Pavarësisht sfidave, banorët ruajnë një vendosmëri të habitshme për t’u qëndruar sulmeve të trupave ruse…