Arkiv / Ripublikim

Xh. Gjini: Mesha provokuese dhe shoviniste e Janullatosit në kërshëndella

MESHA PROVOKUESE DHE SHOVINISTE E JANULLATOSIT NE KRISHTLINDJE
Prishtinë, 26 dhjetor 2014 (ripublikim)
Shovinisti i terbuar, “greku” Janullatos, i “importuar” nga Sali Berisha dhe i vendosur ne krye te Kishes Ortodokse Autoqefale ne Republiken e Shqiperise, edhe gjate meshes se krishlindjes provokoi besimtaret shqiptare… Nje pjese te meshes ai e mbajti ne gjuhen “greke”!
Bijte e Fan Nolit, Petro Nini Luarasit, Naum Vecilharxhit, Vellezerve Frasheri, Gjergj Kastriotit, Teutes, Pirros, Aleksandrit te Madh-Lekes, Ismail Qemalit, Hasan Prishtines, Ise Boletinit, Koto Hoxhit, Konstantin Kristoforidhit, Gjon Buzukut, Marin Barletit, Enver Hoxhes, Luigj Gurakuqit, Avni Rrustemit, Dritero Agollit, Adem Jasharit, Hajdar Dushit, Fehmi Lladrocit, Rexhep Males, Besim Ndreces, Nuhi Berishes, te vellezerve Gursel e Bajram Sylejmani, Shote e Azem Galices…, me nje fjale, bijte e SHQIPES, nuk do te duhej te lejonin kurren e kurres qe edhe ne shek XXI dikush t’ua mbaj dhe t’ua thote lutjet dhe ceremonite tjera fetare, qofte ne kisha apo ne xhami, ne gjuhen “greke” , ne gjuhen arabe, ne gjuhen italiane, ne gjuhen turke dhe ne cilendo gjuhe tjeter te huaj… Kjo perben shkelje dhe fyerje te krenarise kombetare shqiptare dhe te gjuhes sone, te gjuhes me te lashte ne bote, gjuhes pellazge-ilire-shqipe… Prandaj, te gjithe bashke ta ndalojme kete perpjekje per ta poshteruar gjuhen, kulturen, qyteterimin, kombin dhe krenarine tone kombetare… Edhe ne aspektin fetar kjo eshte ne kundershtim me vullnetin suprem te Zotit, i cili na krijoi shqiptare dhe me gjuhen tone, SHQIPEN, te cilen na detyron ta mbrojme dhe ta perparojme, ta flasim dhe ta shkruajme ne faltoret tona (xhami e kisha)…
Shqiptare jemi, shqiptare do te vdesim! Shqip flasim e shqip lutemi ne shtepi, ne kishe e ne xhami… I perjetshem nderimi per kete MONUMENT te kombit tone dhe te kultures boterore-per GJUHEN SHQIPE!

Postimet e fundit !