Botë

VARSHAVE – Bajdeni viziton Poloninë pas vizitës në Kiev

VARSHAVE, 20 shkurt /ATSH-DPA/ – Kryetari amerikan Xho Bajdeni mbërriti në Poloni pas një vizite të shkurtër në Kiev, në shenjë solidariteti me rajonin përpara përvjetorit të parë të pushtimit të Ukrainës nga Kremlini.

Biden kaloi kufirin ukrainas-polake, duke arritur në Przemysl me tren, deklaroi zëvendësministri i Jashtëm polak Piotr Wawrzyk.

Më vonë ai duhej të fluturonte për në Varshavë nga aeroporti Rzeszow me aeroplanin qeveritar të Air Force One.

Ai kishte mbërritur nga Kievi ku takoi presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky në një vizitë të shoqëruar me masa të rrepta sigurie.

Biden e përdori vizitën për të premtuar mbështetje të vazhdueshme nga Kievi Uashington dhe për të dërguar një sinjal uniteti përballë agresionit rus.

Biden do të kalojë dy ditët e ardhshme në Poloni ku do të takohet me presidentin polak Andrzej Duda dhe do të mbajë një fjalim në Kështjellën Mbretërore në Varshavë përpara përvjetorit të parë të pushtimit të plotë të Moskës më 24 shkurt. /os/