The remote village of Theth in the Albanian Alps has become popular with hikers in recent years. I managed to hitchhike to Theth from Shkodra, getting rides on these remote roads by a number of awesome Albanians. The next day, I got up early to capture the sun rising behind the mountains and hike a very scenic path to the village of Valbona, which is more accessible thanks to a paved road, but lacks the vibe that remote Theth has.
Shqipëria/Aktualitet

“The Travel”: Vizitoni vendin unik dhe historik të Shqipërisë këtë vjeshtë

TIRANË, 8 shtator /ATSH/ – I vendosur në zemër të Evropës Juglindore, Ballkani është një perlë e fshehur që pret të zbulohet. Duke ofruar një ndërthurje magjepsëse të mrekullive natyrore, kulturave të ndryshme dhe historisë së pasur, ky rajon po tërheq gjithnjë e më shumë aventurierët dhe eksploruesit. Nga peizazhet befasuese që rivalizojnë më të mirat në Evropë deri te vlerat multikulturore që pasqyrojnë historitë shekullore, Ballkani është kthyer në një “joshje të pamohueshme”. Udhëtarët mund të zhyten në qytetet e lashta, të kënaqen me kuzhinën e këndshme dhe të përjetojnë ngrohtësinë e mikpritjes së vendasve, shkruan në një artikull gazetarja Joane Acar të botuar në revistën digjitale amerikane “The Travel”.

Perla e fshehur natyrore e Evropës

Kur bëhet fjalë për peizazhe mahnitëse, Ballkani qëndron përtej çdo konkurrence në Evropë.

Riviera Shqiptare ofron disa nga ujërat më të kthjellëta bruz në botë, të vendosura mes maleve të gjelbëruara.

Liqeni i Ohrit dhe qytetet bregdetare ofrojnë një bukuri mahnitëse dhe mikpritëse.

Alpet që shtrihen në Shqipëri rivalizojnë Banskon e Bullgarisë!

Shkrirja e kulturave

Ndërsa vjeshta pëshpërit nëpër Shqipëri, peizazhi kulturor bëhet edhe më magjepsës.

Arkitektura këtu nuk është si në çdo vend tjetër, ajo reflekton ndikimet nga kulturat osmane dhe bizantine.

Kishat e epokës bizantine me kupolat e tyre ikonike me pllaka të kuqe qëndrojnë krah për krah me xhamitë delikate prej mermeri.

Ndërsa çdo vend në Ballkan ka traditën e tij të veçantë, Shqipëria ofron një kulturë të larmishme dhe mikpritje të ngrohtë.

Kuzhina e këndshme dhe e përballueshme

Vjeshta në Shqipëri ofron një kuzhinë me thesare të freskëta sezonale.

Toka bujqësore e bollshme siguron që tregjet të mbushen me produkte organike, të përsosura për të krijuar pjata të këndshme.

Dieta mesdhetare është një element kryesor, me pjata si sallatë domate, e njohur në të gjithë Shqipërinë, Greqinë, Turqinë, Bullgarinë, Maqedoninë e Veriut, me emra të ndryshëm.

Kjo sallatë freskuese kombinohet nga tranguj, domate, ullinj dhe ndonjëherë speca ose qepë, të mbushura me djathë të grirë.

Mishrat e pjekur në skarë, duke përfshirë qebapët janë gjithashtu të përhapura në Shqipëri, secila zonë i shërben këto pjata në stilin e vet unik.

Qytete antike

Parku Kombëtar i Butrintit ka një histori mijëravjeçare, i cili shfaq rrënojat e paprekura nga perandori të ndryshme, në një sfond të bukurisë natyrore që të lë pa frymë.

Territor i paeksploruar 

Ajo që e bën eksplorimin e Shqipërisë kaq interesante është se, në shumë vende, njerëzit i kanë pamjet vetëm për vete. Ndërsa ekzistojnë pikat e nxehta turistike, pjesa më e madhe e rajonit mbetet nuk është i mbipopulluar.

Vizitorët mund të ngjiten në kështjellat antike, të eksplorojnë rrënojat e lashta të UNESCO-s, dhe të enden nëpër muzetë kulturore, në Shqipëri pa hasur një fluks turistësh.

Aktivitete emocionuese në natyrë

Shqipëria ofron një gamë të gjerë aktivitetesh emocionuese në natyrë për adhuruesit e natyrës dhe kërkuesit e aventurës. Vizitoni Shqipërinë nëse jeni të apasionuar pas ecjes, çiklizmit apo sporteve ujore. //a.i/