People try to reach trapped residents in a collapsed building in Diyarbakir, southeastern Turkey, early Monday, Feb. 6, 2023. A powerful earthquake has caused significant damage in southeast Turkey and Syria and many casualties are feared. Damage was reported across several Turkish provinces, and rescue teams were being sent from around the country.(AP Photo/Mahmut Bozarsan)
Botë

STAMBOLL – Mbi 3 000 të vdekur pas tërmetit në Turqi dhe Siri

STAMBOLL, 6 shkurt /ATSH-DPA/- Numri i të vdekurve pas tërmetit të fuqishëm me magnitudë 7.7 që goditi kufirin turko-sirian është rritur me shpejtësi në mbi 3 000.

Një tërmet i dytë me magnitudë 7.5 goditi Turqinë juglindore, lëkundjet u ndjenë në Siri, Liban, Irak dhe Qipro.

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë dhe organizatës së shpëtimit “Helmetat e Bardha”, të paktën 1 300 civilë kanë vdekur në Siri.

Në Turqi, numri i të vdekurve u rrit në 1 762, siç raportohet nga Autoriteti i Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave të Turqisë (AFAD).

Në total, janë raportuar 15 000 të plagosur në të dy vendet.//a.i/