Opinion

Reshat Badallaj: Kush po kërkon gjak në Republikën e Shqipërisë?

Dite me pare, ishte gezim i madh per tere kombin shqiptar ne pergjithesi, kur zbarkuan forcat amerikane ne token shqiptare, qe ishte mesazh i forte dhe tregim dhembesh per shtetin gjakatar serb dhe Rusinw se: “Ne jemi ketu dhe mos luani me zjarrin dhe kot e keni me ato reklamat qe Rusia e furnizon me arme ushtrinw gjaksore serbiane dhe”….
Mirepo, ne kohe te pa kohe na polli belaja me Saliun e Malsise, qe kerkon gjak ne Shqiperi. Mos e be i Madhi Zot! Ku e kam friken qe do te ndodhe kjo dhe qe nuk duhet te ndodhe dhe cilat jane faktet per nje perplasje te pergjakshme:
Publikisht thuhet se neser “…do te kete vrasje,ka rrezik pwr te vrare ky me iniciale,brenda ka mercenare, nga pala tjeter ka vrases qe ndiqen nga organet angleze, dyertw do te hapen me force dhe aq me e rrezikshme eshte propaganda ugurzeze se Bashen do e mbrojnw shqiptaret e Maqedonisw se Veriut dhe merreni me mend se sa ne skajshmeri shon kjo propagande vrastare, krejt me qellim se do hakmerren per Remzi Hoxhen, qe u vra ne kohen e Saliut dhe e humben pa shej e pa dok dhe te mos i permendi nje nga nje. ​Por, shqiptaret me nuk jane thas me kashte dhe nuk e hanw sapunin per djathw. Nuk i´a varw kush,kur eshte ne pytje kombi te jete,a mos te jete.
Dhe, frika me e madhe e imja shkon edhe me larg, ne naivitet. Salua,ky mashkull i Malsise, ate cka e thote dhe e benw sepse i thotw mendja e shkretw se nuk guxon “burri” t´i bie pishman. Budallallek dhe jo mahi! Perplasje s´ka si te mos ndodhw!? Eshte nje fjale e popullit:”Hyp se te vrave,zhdryp se te vrava…”. Policia shqiptare nuk do te reagon fare se nuk ka kuptim,ama GARDA KOMBETARE PATJETER! Pra, shteti do ve dore aty, per te mos i´a lene kembet e arushes.
Sipas analizave te mia,protestuasit qe i organizon Salua para se te mberrin deri te dyerte e blinduara krerjt sipas Saluas do perpasen me GARDEN KOMBETARE dhe do te kete budallenj nga te dya palet per te ndezur fitilin dhe pastaj nuk do te dihet se do  del hesapi, ndoshta keta te dy nuk do pergjigjen se kush eshte ekzukatori,por se kush do jete organizatori do e mbajnw varur ne qafe dhe barre ne shpinw sa te jete toka dhe do t´i denon historia!
Ne fakt, Salua i Berishajve kete kerkim derdhje gjaku nuk e tha dje e tere javen,por kete po E PERSERITW DHE E RIPERSERITW! Nuk e ka askush te qartw se perse i ngutet Sali Berishes kjo hallakame edhe pse dihet hapur se kjo behet se kush do e merre bajrakun dhe inatet. Po, partia e tyre dhe sidomose SHQIPERIA nuk eshte vetem e Lulit e Saliut. flasin perqartw dhe si cuba. KUJ I NEVOITET NJE KAZIKISTAN TANI? Dhe, mencuria me e madhe do te ishte te meren rruget tjera ligjore dhe jo briret se neser do te jete vonew, shume vonw!
Me ngacmon mendja edhe dicka tjeter: Perpos asaj qe zbarkuan amerikanet ne Shqiperi, perpos asaj qe theksova me larte, per t´ia treguar dhembet gjaksorve serbo-ruse, ka te bejw edhe me kete,sepse kur e thene amerikanet dhe e bejne dhe e thane:”…larg nga protesta” dhe larg duhet. Amerikanet, veproj shpejt nuk jane NATO, ngadal sepse duhet pyetur shume shtete dhe deri te intervenimi i tyre do derdhej gjaku ne token shqiptare. Mos e be i Madhi ZOT!

Pra, krejt ne fund fare, mençuria me e madhe do ishte qe te mos ndodh kjo byrytje e tyre dy bajraktareve dhe te mos ndodhw ajo thenja e zeze:”Per inat te nuses, me vdek djali!”. Nuk kemi djemw e as vajza per te derdhur gjak per nje shkam berberi dhe do te ishte damosdoshmeri qe si thonw ata tellalet”…kosovaret,shqiptaret e Maqedonise se Veriut” dhe lloj–lloj idiotesira tjera te pa kripe PO shume helmues duke i ra sakice e hanxhar vellau vellaut. Boll bre burra,bollw u be…!