Shqipëria/Aktualitet

“Opozita dhe Presidenti orkestruesit e dhunës që poshtëron kujtimin e Klodianit”, Rama: Loja e forcës me ligjin e me shtetin mbaron prapa hekurave

TIRANË

Kryeministri Edi Rama akuzon drejtpërdrejt opozitën dhe Presidentin e Republikës Ilir Meta për nxitje dhe orkestrim të dhunës në protestë. Në një postim në Twitter, Rama shkruan se kjo dhunë poshtëron kujtimin e Klodianit, gjoja për drejtësi, por në fakt vetëm për hesapet politike të Lulit Saliut IIlirit Monikës!

Sipas tij, arsyeja është dëshpërimi se s’kanë asnjë shans të rikthehen në pushtet me zgjedhje. Ndërkohë Rama ka një apel “për prindërit e minorenëve të abuzuar nga LSI”.

“Opozita dhe Presidenti janë jo vetëm nxitësit, po edhe orkestruesit e dhunës që poshtëron kujtimin e Klodianit, gjoja për drejtësi, por në fakt vetëm për hesapet politike të Lulit Saliut IIlirit Monikës! Janë të dëshpëruar se s’kanë asnjë shans të rikthehen në pushtet me zgjedhje!

S’kanë më njësi komunale për të mbushur autobuzë, e dinë që përveç turmës së tkurrur të militantëve s’i ndjek më askush dhe paguajnë lart e poshtë deri edhe minorenë, duke u kërkuar të thyejnë e djegin rrugëve të qytetit, që të thonë ja s’ka rend, s’ka siguri, s’ka shtet.

Dhe ndërkohë që polici fajtor del para gjykatës, ministri i brendshëm jep dorëheqjen (edhe pse aspak fajtor, po qytetar fisnik që njeh ndjesën), Saliu krenohet si ka vrarë e si do vriste akoma, Iliri akuzon policinë, Monika shpërndan gurët, Luli ha përshesh e pret të bëhet dhëndërr!
Thirrja ime për prindërit e minorenëve të abuzuar nga LSI është ruajini fëmijët nga kthetrat e të paudhëve pa atdhe, ndërsa për këdo tjetër që merr rrugët për të thyer e për të djegur, duhet të jetë shumë e qartë që loja e forcës me ligjin e me shtetin mbaron prapa hekurave!”, shkruan Rama. /BallkanWeb/