Kulturë\Letërsi

Llambi Qirko: Guximi intelektual… (Meditim për ing. Luljeta Bozo)

GUXIM INTELEKTUAL…

( meditim për ing. Luljeta Bozo)

Pse u tronditën

Demokraturas, ballistë e zogistë

Ish komunistët – socialistë

Politikanët-Oligarkë dhe vandalët…

Mosmirënjohësit klasikë, bukëshkalët…?!

Ju shpëtoi sh…a

Apo ju menderosi barku , shalët ?!

“Po na kthehet sërish diktatura “…!

I trembën ca fjalë

Thënë nga një grua…

Ndaj ju sulën me klithma çmendurije

T’ia mbyllin gojën , t’ia mbytin zërin

Flladit pranveror me fjalë mënçurie…

“Po ç’na kujton ATË , moj ti , ç’na thua ?! “

A nuk jetojmë në “demokraci”

Dhe unë edhe ti ..?!

A nuk janë ngritur buste e shtatore

Nuk bërtasin me zë të çjerrë

Nëpër foltore

Për humbje e fitore…?

Dalë prej shpellash, guvash, llumrash kënetore

Nga gjithfarë guxhuvrimash…

Herezitë, djallëzitë, marrëzitë…

Ore-ore – qumështore …

Kafe me elb e me çikore

Çmenduri pa cak, lajthitje mendore…

Sa dekorata presidentët kanë dhënë

Për tradhëtarë, radhë, radhë

Ballabanër, e toptanëri

Për ballistë, zogistë e kompani… ?!

Jemi a s’jemi në “demokraci”…

Dhe unë edhe ti.. ?!

Pse ju trembën ca fjalë për Enverin

Të një zonje – flokëthinjur

Me rrudhat fisnike ballin qëndisur

Përse ju kallën tmerrin… ?!

Mos u trembni ,

ENVER nuk ka më ..

As shtat , as frymë as zë…

Ngrefosuni si gjelat mbi pleh

Ju, plangprishës

S’ju gjen gjë…

Se jemi në “demokraci”

Dhe unë dhe ti…

Ti ish komunisti, socialist-rilindas

Vëllezër prej geni e gjaku

Fëmijë të një pragu…

Ngaqë mërziten Europa, Amerika

Nuk thoni të vërtetën..?!

Nga se ju buron frika…?!

Ju ish të majtë e ish të djathtë

Dikur pyje me bredha e lisa…

Sot kameleonë, pa identitet

Një do Perandor e tjetri Mbret

Rrjeta merimangash ndotur mizash

Banda matrapazësh, minj xhirizash

Si i harruat trimat atdhetarë

Pushkën supit e kryet me plisa ?!

Tani rrënjëdalë e degëtharë

Si i duroni ca të marrë ?!

Me fjalë llagëmesh grindur e sharë

Në dhjetra partiçka jeni përçarë

Si zogjtë e korbit ndarë e shpërndarë…

Mos vallë ju tremb HIJA e TIJ…

Dhe sherr i përjetshëm “Etër e bij”…?!

Vëlla e mik !

Nuk ta zgjidh dot enigmën

S’ta heq dot as ankthin as frikën

Ndoshta çliron shpirtin

Nga falle magjistricash mos u druaj

Ma thuaj…

Cili është problemi juaj … ?!

Lidhini kuajt e hazdisur…!

Kanë marrë frerët nëpër këmbë

Kanë zënë një revan të rëndë

Për qerren e pushtetit, të trallisur…

Nën thundrat e tyre, kombi lemerisur…

Troku i tyre si klithma e vdekjes

Drejt humnerës

Rendin pa mend si të krisur…

Sa shpejt u harrua 26 Nëntori…

Tërmeti që të dashurit na mori

Me zemër të bardhë e ndjenja nëne

Si gjyshe e stërgjyshe

Na qetësonte me fjalë rreze-dielli e dritë-hëne

Me shpresën në fjalën magjiplotë…

Prisnim çdo mbrëmje

Inxhiniere Luli, vallë çdo na thotë…?!

Ca fjalë dalë nga mendja e nga shpirti

Mbrujtur me bukurinë e së vërtetës

Kur Tërmeti valë-valë na e dridhte zemrën

Na kthente forcën dhe shpresën e jetës…

Mos u tut zonja fisnike, e mira Luljetë

Ti the atë që mendon

Mençuria dhe guximi yt na frymëzon

Çdo fjalë sa ari të peshon…

Dikur do dalë në shesh gjithçka e vërtetë…

……………………………..

Edhe Enveri njeri i gjallë ishte

Me virtytet dhe veset që i dha natyra

Dikush e shan, dikush e lëvdon

Dikush për të qan, dikush e mallkon

Dhe analistët shterpë pjellin marrëzira…

………………………………..

Zhgënjimi ka hedhur rrënjë në shpirtëra

Thellë…

Shpresë e humbur, mbytur, mbyllur pas hekurash

Në pus-zgafellë

Besuam pa mëdyshje të etur për liri

E pësuam si “cjapi te kasapi”

Ramë nën breshërin DEMON-KRACI !

…………………………….

Ç’na pret nga kjo mjegullnajë fatale

O njerëz të mirë me derte e halle…?!

Ta braktisim politoligarkinë

Që ndjell zinë.

T’i neglizhojnë marrëzitë

T’i mohojmë pa mëshirë delenxhinjtë

T’i mirëkuptojmë të gjitha ndjeshmëritë

Se jeta është një … e s’ka të dytë…!

T’a respektojmë jetën

Dhe vdekjen si prehje-hyjnore

Pa klithmat e mallkimet inatçore …

Ne qeniet e ndërgjegjshme

Të ekzistencës Tokësore.