Botë

KIEV: Rebelët shpallin mobilizimin e përgjithshëm

KIEV, 19 shkurt /ATSH/ – Territoret separatiste lindore të Ukrainës, të mbështetura nga Rusia, kanë urdhëruar mobilizime ushtarake në mes të një përshkallëzimi vdekjeprurës të luftimeve, shkruan BBC.

Burrat e moshës luftarake në republikat e vetëshpallura popullore të Donetsk dhe Luhansk janë vënë në gatishmëri.

Presidenti amerikan Joe Biden thotë se është i bindur se Rusia do të pushtojë Ukrainën, një akuzë e mohuar nga Moska.

Vendet perëndimore e kanë akuzuar Rusinë se po përpiqet të organizojë një krizë mashtruese në rajonet lindore si një pretekst për të pushtuar.

Vëzhguesit ndërkombëtarë raportojnë një “rritje dramatike” të sulmeve përgjatë vijës që ndan forcat rebele dhe qeveritare.

Një ushtar ukrainas u vra nga bombardimet të shtunën në mëngjes, vdekja e parë e raportuar në javë.

Sekretari i Mbrojtjes i Bidenit, Lloyd Austin tha se forcat ruse kanë filluar të “zgjidhen dhe t’i afrohen” kufirit ukrainas.

Në qytetin gjerman të Mynihut, nënpresidentja e SHBA-së Kamala Harris tha në një konferencë sigurie se nëse Rusia pushton, SHBA dhe aleatët e saj do të imponojnë një “kosto ekonomike të rëndësishme dhe të paprecedentë” duke synuar institucionet e saj, industritë financiare dhe kryesore, si dhe ato që ndihmuan dhe nxitën një pushtim të tillë.

Duke i bërë jehonë komenteve të tij, kryeministri britanik Boris Johnson tha se në rast të një pushtimi, vendi i tij do të “hapë kukullat Matryoshka” të kompanive strategjike në pronësi ruse dhe do t’ua bëjë të pamundur mbledhjen e fondeve në Londër.

Johnson zhvilloi bisedime në Mynih me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, i cili po viziton për konferencën e sigurisë kundër këshillës së presidentit Biden, i cili tha se mund të mos jetë një “zgjedhje e mençur” që lideri ukrainas të jetë jashtë vendit të tij në këtë kohë .

SHBA vlerësojnë se janë 169000-190 000 punonjës rusë të grumbulluar përgjatë kufijve të Ukrainës, një shifër që përfshin luftëtarët separatistë në Donetsk dhe Luhansk.

Presidenti rus Vladimir Putin, i cili mbikëqyri stërvitjet kryesore të forcave raketore strategjike ruse nga Moska të shtunën, tha se ”situata në Ukrainën lindore po përkeqësohet”.

Ai tha se mbeti i gatshëm të diskutonte krizën me udhëheqësit perëndimorë, por i akuzoi ata për injorimin e shqetësimeve të sigurisë së Rusisë. /os/