Botë

IRAN – Dy demonstrues ekzekutohen pas protestave

TEHERAN, 8 janar /ATSH-DPA/ – Dy protestues të tjerë janë ekzekutuar në Iran, me autoritetin gjyqësor iranian që njoftoi dje se ata ishin varur në orët e para të mëngjesit, ndërsa Teherani vazhdon të sfidojë protestat ndërkombëtare për taktikat e tij represive kundër kritikëve.

Sipas autoritetit gjyqësor, dy burrat kishin pranuar në gjykatë se kishin vrarë me thikë një roje sigurie të dyshuar të paarmatosur gjatë protestave në Karaj, një periferi të kryeqytetit Teheran.

Roja i sigurisë ishte anëtar i njësisë famëkeqe paraushtarake Basij të Gardës Revolucionare.

”Kërkesa e dy të pandehurve për falje u refuzua nga Gjykata e Lartë dhe dënimi me vdekje u la në fuqi”, tha një burim gjyqësor.

Kjo e çon në katër numrin e protestuesve të ekzekutuar gjatë më shumë se tre muajve të protestave kundër shtetit të vijës së ashpër iraniane.

Ekzekutimet kanë shkaktuar dënime në mbarë botën, duke bërë që Bashkimi Evropian të rrisë sanksionet e tij ndaj Iranit.

Protestat që kanë tronditur Iranin që nga mesi i shtatorit kanë çuar në vdekjen e më shumë se 500 personave, duke përfshirë 70 të mitur dhe pothuajse 70 policë dhe personel sigurie, sipas vlerësimeve të fundit të Agjencisë së Lajmeve të Aktivistëve të të Drejtave të Njeriut me qendër në SHBA.

Më shumë se 19 000 demonstrues janë arrestuar./ a.jor.