Botë

Forcat pushtuese ruse, pasi nuk ia dolën ta pushtonin Kievin, nisen drejt Lindjes së Ukrainës

Vladimir Putin ka të gjithë Evropën në sy të tij, paralajmëroi Kryetari i Ukrainës, Zelenski, ndërsa vendi po përgatitej për një sulm të rinovuar rus në terrenin lindor më të favorshëm për Moskën.

Qindra mijëra civilë vazhduan të largoheshin nga Ukraina lindore me rrugë sot, pasi një sulm shkatërrues raketor rus ndaloi të gjithë trenat nga stacioni hekurudhor Kramatorsk, duke vrarë të paktën 52 civilë.

Autoritetet u kanë kërkuar civilëve që të shfrytëzojnë mundësinë e tyre të fundit për t’u larguar nga rajoni juglindor i Donbasit ndërsa forcat ruse grumbullohen atje, pasi janë tërhequr nga veriu i vendit pas disa javësh humbjesh të qëndrueshme dhe rezistencë të ashpër.

“Ata po grumbullojnë forca për një ofensivë,” paralajmëroi Serhiy Gaidai, guvernatori i rajonit lindor të Luhansk, në një fjalim televiziv, duke vënë në dukje intensifikimin e bombardimeve në ditët e fundit.

 

Putini dhe gjeneralët e tij po kërkojnë të shpëtojnë disa përfitime nga një pushtim gjashtë-javor mbarëkombëtar i shkuar në mënyrë katastrofike, duke ekspozuar brutalisht dobësinë e makinerisë së planifikimit dhe luftës së Moskës.

 

Ministria e Mbrojtjes e Britanisë tha se Rusia, mes humbjeve në rritje të trupave, po përpiqej të rriste radhët e saj duke thirrur veteranë dhjetëvjeçarë dhe rekrutë nga rajoni separatist Transnistria i Moldavisë i panjohur i mbështetur nga Rusia. Rusia ka mobilizuar 60,000 rezervistë dhe po grumbullon njësi të reja luftarake për të zëvendësuar ato të humbura gjatë javëve të fundit, por do të duhet kohë për t’i pajisur dhe trajnuar ata. Rusia angazhoi 75 për qind të forcave të saj të gatshme luftarake në pushtimin fillestar dhe trupat e saj më të mira tashmë kanë luftuar. Shumë prej tyre janë të rraskapitur dhe të demoralizuar pas gati shtatë javësh beteje.

Imazhet satelitore nga e premtja tregojnë qindra automjete ushtarake që lëvizin nëpër qytetin lindor të Velykyi Burluk drejt qytetit të Izium, i kapur nga rusët javën e kaluar si një terren për një makinë drejt Slovianskut.

Zonat e hapura të Ukrainës lindore favorizojnë llojin e sulmit konvencional të blinduar që Rusia u përpoq dhe dështoi gjatë tentativës së sulmit të saj në kryeqytetin, Kiev, dhe qytetin verior të Chernihiv. Pyjet e dendura veriore i mbuluan operacionet guerile nga forcat ukrainase që sabotonin operacionet ruse. Pjesa më e madhe e kësaj u bë e mundur me përdorimin e raketave antitank me shpatulla të furnizuara nga Britania, SHBA dhe vende të tjera.

Imazhet satelitore vërtetojnë gjithashtu pretendimet e Moskës se është tërhequr plotësisht nga zonat përreth Kievit dhe Chernihiv. Megjithatë, ato trupa janë në proces të ripërshtatjes dhe furnizimit, me sa duket për t’u zhvendosur në lindje, sipas Pentagonit.