Politikë

Boreli: Kosova dhe Serbia kanë pranuar zbatimin e aneksit të marrëveshjes

PRISHTINË, 18 mars/ATSH/- Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell ka dalë në një konferencë për mediat në Ohër, pas takimit me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç.

Gjatë fjalës së tij, Borrell u shpreh se Kosova dhe Serbia u dakordësuan që të implementojnë aneksin e zbatimit për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre.

“Kosova dhe Serbia janë pajtuar për zbatimin e aneksit të marrëveshjes për rrugën drejt normalizimit të raporteve mes tyre”, tha ai, duke iu referuar propozimit evropian që palët e pranuan më 27 shkurt në Bruksel.
Pas takimit prej më shumë se 12 orë, Borrell tha se palët u pajtuan që të respektojnë të gjitha nenet e marrëveshjes së 27 shkurtit.

“Për zbatimin e nenit 7, Kosova është pajtuar të nisë menjëherë negociatat në dialogun e lehtësuar nga BE-ja për të krijuar rregullime specifike dhe garanci në mënyrë që të sigurojë një nivel të përshtatshëm të vetëmenaxhimit për komunitetin serb në Kosovë”, tha ai.

Zyrtari i lartë evropian po ashtu tha se në takim, Kurti dhe Vuçiç kanë mbështetur “deklaratën për personat e zhdukur, ashtu siç është negociuar në dialogun e ndërmjetësuar nga BE-ja, si çështje urgjente”./REL/