Me hyrjen e luftës në javën e saj të katërt, Ukraina ka sfiduar pritshmëritë dhe ka ngecur përpara, madje duke i shtyrë forcat ruse në veriperëndim të Kievit.

Ukraina pretendon se 13,800 trupa ruse janë vrarë ose kapur që nga fillimi i pushtimit, me 430 tanke dhe 1,375 automjete të blinduara të rrëzuara nga aksioni. Luftëtarët e saj i kanë përshkruar rusët si “taktikisht inferiorë” dhe “plotësisht të paaftë”, me pritat e autokolonave ruse që ia kanë shkaktuar sulmuesit.

“Rusët janë rrahur,” tha një burim në periferi të kryeqytetit. “Një autokolonë automjetesh u shkatërrua në Irpin dhe kjo ishte forca e fundit operacionale që Rusia ka në këtë zonë”.

Dështimet e Rusisë i kanë bërë vëzhguesit të pyesin nëse ajo ka aftësinë për të marrë Kievin. “Unë vë në dyshim seriozisht nëse ata kanë fuqinë luftarake për ta bërë këtë”, tha gjeneral-lejtnant Sir James Bucknall, i cili komandonte Korpusin e Reagimit të Shpejtë Aleat të NATO-s nga viti 2011 deri në 2013.

Ai tha se rusët kishin bërë gabim duke sulmuar në shumë fronte duke mos pasur numrat për ta bërë këtë. “Ata nuk kanë qenë në gjendje të përqendrojnë forcën, një parim kyç i luftës,” tha ai. Lufta në një zonë urbane si Kievi do të “thithte burime” dhe do të kishte nevojë për një forcë deri në dhjetë herë më të madhe se forca mbrojtëse, shtoi ai.

Sipas Institutit për Studimin e Luftës, sulmet në nivel kompanie dhe batalioni në veriperëndim të Kievit ka të ngjarë të përfaqësojnë “shkallën më të madhe të operacioneve sulmuese që forcat ruse mund të ndërmarrin aktualisht për të përfunduar rrethimin e qytetit”. Një kompani ka rreth 120 persona, ndërsa një batalion ka rreth 550 deri në 650. Një forcë e tillë nuk do të jetë mjaft e madhe, sipas ish-shefave ushtarakë.

Forcat ruse kanë dështuar gjithashtu të ndjekin penalisht një “manovër të armëve të kombinuara” që përfshin tanke, këmbësorie, zjarr indirekt dhe fuqi ajrore. Tanket janë kapur duke u rrotulluar në qytete pa mbështetje thelbësore nga këmbësoria. “Kjo është një nga arsyet pse ata po zgjidhen kaq lehtë,” tha Bucknall. Madje edhe strategjitë bazë si planifikimi dhe kontrolli i lëvizjes, disiplina e kolonës dhe logjistika nuk ishin praktikuar apo menduar qartë, tha ai. “Rusët e kanë bërë më të lehtë për ukrainasit”.

Bd23a0ca4be1dd831f4b0ecc144babe4

Ministria e Mbrojtjes tha se forcat ruse kishin luftuar në terrenin e ashpër të Ukrainës dhe ishin kryesisht të lidhura me rrjetin rrugor. Kjo e ka bërë më të lehtë për ukrainasit që t’u zënë prita autokolonave. Rusët kanë “demonstruar një ngurrim për të kryer manovra jashtë rrugës”, tha Ministria e Mbrojtjes. Shkatërrimi i urave kishte gjithashtu “luajtur një rol kyç”, tha ai.

Dështimi i Rusisë për të marrë kontrollin e ajrit, me disa avionë dhe helikopterë rusë të rrëzuar, ka kufizuar në mënyrë drastike mbështetjen për trupat në terren.

Shtetet e Bashkuara vlerësojnë se Rusia tashmë ka humbur 10 për qind të fuqisë së saj luftarake. Marshalli i Ajrit Edëard Stringer, ish-drejtor i operacioneve në Ministrinë e Mbrojtjes, tha: “Një rregull i përgjithshëm është që pasi të keni humbur rreth 10 deri në 15 për qind të forcës suaj luftarake, jeni i paefektshëm luftarak. Pasi të keni marrë kaq shumë viktima, keni humbur fuqinë tuaj luftarake; ju mund të konsolidoheni, ndoshta, por nuk mund të përparoni sulmin.”

Ushtria e Ukrainës ka humbur gjithashtu rreth 10 për qind të fuqisë së saj luftarake, por ajo mund ta rikthejë atë nga baza e saj, tha Stringer.

Ai tha se plani i Presidentit Putin ishte “shumë optimist” dhe se forcat e tij tashmë ishin të lodhura. “Forca tani është afër shkatërrimit teknik,” shtoi ai, duke vënë në dukje se forcat ruse dukeshin të paaftë për të shtyrë më tej përpara ose për të marrë terren.

Putini po ridislokon forcat nga Armenia dhe më larg, dhe po sjell grupin në hije Ëagner dhe mercenarë të tjerë. “Ushtarakisht ai nuk mund të shkojë përpara, por politikisht ai nuk mund të tërhiqet, sepse një njeri i fortë duhet të ruajë imazhin e tij si një fitimtar i pamëshirshëm,” tha Stringer. “Kjo është lidhja në të cilën ai është tani. Ai ka nisur një aventurë ushtarake spektakolare të keqgjykuar. Nuk ka funksionuar dhe atij po i mbarojnë opsionet.”

Gjeneral-lejtnant në pension Ben Hodges, ish-gjenerali komandues i forcave të ushtrisë amerikane në Evropë, tha se gjeneralëve rusë po u mbaronte koha, municioni dhe fuqia njerëzore dhe se përpjekjet e tyre për të pushtuar Ukrainën mund të “kulmojnë” në dhjetë ditët e ardhshme. Ai tha se Rusia ishte në “telashe” dhe se forcat e saj nuk do të ishin në gjendje të kapnin Kievin për shkak të madhësisë së kryeqytetit dhe rezistencës që po rritet si nga ushtria ashtu edhe nga qytetarët.

Në një artikull për Qendrën për Analizën e Politikave Evropiane, ku ai mban postin e Pershing në studimet strategjike, Hodges tha: “Rusia nuk ka fuqi punëtore apo fuqi luftarake për të rrethuar kryeqytetin ukrainas, e lëre më për ta kapur atë. Është një qendër e madhe urbane shumë e madhe dhe e dendur në brigjet e një prej lumenjve më të mëdhenj të Evropës. Është një terren urban i vështirë, kompleks.

“Ukrainasit do të jenë në gjendje ta mbajnë atë të hapur dhe të parandalojnë rrethimin, veçanërisht nëse ne mund të arrijmë rrjedhën e armëve dhe municioneve në nivelet e nevojshme. Fatkeqësisht, do të ketë sulme në rritje ndaj qytetit nga sistemet ajrore dhe tokësore, dhe shumë më tepër qytetarë të pafajshëm ukrainas do të vriten, lëndohen ose zhvendosen. Por nuk besoj se do të bjerë.”

Ben  Wallace, sekretari i mbrojtjes, tha në selinë e NATO-s në Bruksel se pavarësisht pengesave, Putin “po ushtronte presion pa marrë parasysh” dhe kishte ende një “forcë dërrmuese”. (The Times, përktheu: BalkanWeb)