Botë

44 të vdekur nga përmbytjet në Turqi

ANKARA, 14 gusht /ATSH-AA/ – Numri i të vdekurve nga përmbytjet në rajonin e Detit të Zi të Turqisë është rritur në 44, thanë autoritetet.

Përmbytjet e shkaktuara nga shirat e dendur goditën rajonin e Detit të Zi në veri të vendit të mërkurën, duke lënë 38 persona të vdekur në provincën e Kastamonu, tha në një deklaratë Autoriteti i Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD).

Po ashtu, gjashtë të tjerë vdiqën në provincën Sinop, ndërsa përpjekjet e kërkimit janë duke vazhduar për një individ në provincën Bartın.

”Operacionet e shpëtimit dhe ndihmës vazhdojnë në zonat e goditura nga përmbytjet”, shtohet në deklaratë.

Deri më tani 341 persona janë evakuuar në Bartın, 1 380 në Kastamonu dhe 526 në provincën Sinop.